Hotelarstwo i szeroko pojęta branża turystyczna od wielu lat notuje zwyżkowe tendencje, co dla wielu osób poszukujących pracy (lub zastanawiających się nad obraniem właściwego kierunku edukacji) może stanowić właściwą drogę do świetlanej kariery – a przynajmniej stabilnego punktu zaczepienia. Co buduje zakres obowiązków pracownika hotelu i na jakie zarobki może on liczyć? Jakie wymagania postawią pracodawcy przed kandydatami? Gdzie najlepiej szukać takiej pracy? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.
Pracownik hotelu – wymagania i zakres obowiązków
Jeśli chodzi o wykształcenie (bo to ono zazwyczaj jest głównym wyznacznikiem dobrego kandydata w tej branży), to oczywiście wykształcenie wyższe na kierunkach związanych z hotelarstwem czy turystyką będzie najmilej widziane, choć nie jest to wcale niezbędne. Wykształcenie średnie nabyte poprzez technikum hotelarskie zostanie przez większość pracodawców uznane za wystarczające. W niektórych przypadkach – szczególnie, gdy mówimy o nieco bardziej prestiżowych przybytkach – przedsiębiorcy będą wymagać doświadczenia na podobnym stanowisku, więc jeżeli go nie posiadasz, to powinieneś najpierw postarać się o staż lub praktyki.
W związku z charakterem prowadzonych działań, w skład absolutnie niezbędnych umiejętności trzeba będzie zaliczyć biegłą obsługę komputera, a także znajomość języka angielskiego przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Znajomość innych języków zawsze będzie mile widziana.
Zakres obowiązków na wskazanym stanowisku będzie dotyczył przede wszystkim obsługi hotelowych gości, a więc rejestrowania i wyrejestrowywania przybyłych, a także udzielania kompleksowych informacji – zarówno na temat samej pracy hotelu, jak i obiektów turystycznych czy rozrywkowych dla danej miejscowości. Nietrudno się zatem domyślić, że idealny kandydat musi być komunikatywny, odporny na stres i bezkonfliktowy.
Gdzie najlepiej szukać pracy w hotelu?
Podobnie jak w wielu innych przypadkach, najlepszą z metod na połączenie pracownika z docelowym pracodawcą, jest skorzystanie z dobrodziejstw internetu, który dzięki swej prostocie i zasięgom całkowicie zdominował tę sferę. To właśnie dzięki takim portalom jak Gowork.pl pracodawcy mogą przyspieszyć proces rekrutacji nawet o kilka tygodni, podczas gdy kandydaci mogą w ciągu jednego tylko dnia odpowiedzieć nawet na kilkadziesiąt ofert, celnie trafiających w profil ich wymagań. Sprawdź tutaj oferty i wybieraj spośród setek różnych opcji.
Naturalnie, istnieją jeszcze inne opcje z których możesz skorzystać. Poszukujący praktyk uczniowie i studenci z całą pewnością mogą skorzystać z możliwości osobistego udania się do wybranego zakładu pracy, zaś w innych przypadkach, właściwym sposobem może być wybranie się do lokalnego urzędu pracy i przejrzenie najnowszych z dostępnych w nim ofert. Niemniej, trzeba mieć na uwadze, że internet zasadniczo zawsze będzie stanowił bardziej efektywne rozwiązanie.
Pracownik hotelu – zarobki
Zarobki pracownika hotelu będą różne, w zależności od tego, w jakim hotelu przyjdzie mu pracować. Czym innym jest pięciogwiazdkowy przybytek w wielkim mieście, a czym innym hotel w małej miejscowości, którego recenzje nie są aż tak przychylne. Należy jednak zauważyć, że w żadnym z przypadków nie możemy mówić o dużych pieniądzach, szczególnie w kontekście braku zbyt dużych perspektyw awansu.
Średnie wynagrodzenie na omawianym stanowisku to zaledwie 3 800 złotych brutto w skali miesiąca, gdzie najmniej zarabiający otrzymają zaledwie 3 290 złotych brutto. Najlepiej zarabiający pracownicy mogą z kolei liczyć nawet na sumę 4 400 złotych brutto.