Nadmiar wody w organizmie – dlaczego i jak się pozbyć?

Problem ten coraz częściej nas dotyka. Występuje w szczególności u kobiet albo w trakcie ciąży albo tuż przed miesiączką i jest bardzo uciążliwy. Powoduje obrzęki na nogach, dłoniach czy twarzy. Ponadto zwiększa naszą wagę i poziom odczuwanego komfortu. Zatrzymanie wody w organizmie może być błahym, ale również wymagającym kontaktu ze specjalistom schorzeniem.

Dlaczego się pojawia i jak z nim walczyć?

Zwykle zatrzymywanie wody w organizmie powodowane jest przez złe nawyki żywieniowe. Spożywanie wysokiej ilości produktów bogatych w sól powoduje wiązanie się sodu z wodą i ograniczenie możliwości jej wydalania. A tak naprawdę sól znajduje się w większości żywności na sklepowych półkach. Istnieje nawet przekonanie, że jedynym produktem, który nie zawiera soli jest cukier. Jeśli więc męczy Cię problem zatrzymywania wody w organizmie, ogranicz spożycie soli.

Wzbogać swoją dietę o produkty bogate w magnez i potas. Oba pierwiastki przyczynią się do zwiększenia ilości wydalanej wody w postaci moczu. Jedz banany, orzechy, pomidory czy fasolę. Ponadto pamiętać, że większa ilość wody w organizmie nie oznacza, że masz przestać ją pić. Nawadniaj się. Odpowiednio do swojej wagi i w zależności od pory roku. Człowiek w końcu w ponad 80% składa się z wody.

Szkodliwe są również węglowodany

Organizm potrafi wytworzyć je sam w tłuszczy i białek dostarczanych z zewnątrz, nie jest konieczne dostarczanie ich w dużych ilościach. A dodatkowo węglowodany przyczyniają się do wzrostu insuliny we krwi, która zatrzymuje sód. A to już wiesz do czego prowadzi. Ogranicz więc węglowodany, zwłaszcza te proste, w postaci np. białego pieczywa.

Jeśli te metody nie pomogą należy udać się do specjalisty. Zatrzymywanie wody w orgazmie może być objawem chorób nerek lub serca. Może zdarzyć się także u osób prowadzących kanapowy styl życia oraz po długich podróżach samolotem, tj. w trakcie przebywania zbyt długo w jednej pozycji. Jednak, gdy proces ten utrzymuje się u nas i nie ma żadnych czynników wpływających na jego zmianę, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem. Można w trakcie kuracji medycznej dodatkowo stosować metody domowe. Co się do nich zalicza?

Pij napary ziołowe. Zioła są dostępne w medycynie od lat i pomagają w zwalczaniu objawów wielu chorób. Wyposaż się i przygotuj sobie napary z mniszka lekarskiego, skrzypu czy czystka, które mają właściwości moczopędne i pomogą pozbyć się nadmiaru wody. Do produktów bogatych w magnez możesz wprowadzić suplementy magnezowe i spożywać je raz dziennie po posiłku.

Redakcja scanholiday.com.pl