Rower elektryczny w mieście może stanowić doskonałą alternatywę dla publicznych środków transportu i komunikacji miejskiej. Nie trzeba martwić się korkami – dojazd do pracy może być przyjemniejszy przez aktywność fizyczną oraz pobyt na świeżym powietrzu. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie roweru elektrycznego miejskiego.
Co nieco o rowerach miejskich
Rower elektryczny miejski coraz częściej pojawia się na ulicach polskich metropolii. Pomimo tego, że takie rowery nie należą do najlżejszych konstrukcji, to jednak wybierane są przez szerokie grono rowerzystów w charakterze miejskich jednośladów. Modele elektryczne są bardzo praktyczne, posiadają ramę o mocnym, stylowym wyglądzie i dostępne są w różnych przedziałach cenowych. E-bike wyposażony jest w zaawansowany system wspomagania i łączy w sobie zalety pojazdów mechanicznych i elektrycznych.
Jak zbudowane są rowery elektryczne?
Ramy miejskich rowerów elektrycznych w przeważającej większości zbudowane są z aluminium. Materiał ten oferuje rozsądny kompromis między niską wagą oraz dobrą wytrzymałością. Niektóre rowery miejskie posiadają ramę wykonaną ze stali, które jednak charakteryzują się nieco większą wagą, co dla niektórych użytkowników ma spore znaczenie. Miejskie rowery posiadają raczej prostą budowę ramy – z tego względu, że nie używa się ich do jazdy sportowej, a raczej do rekreacyjnego poruszania się po mieście i prostych nawierzchniach, jak ścieżki rowerowe czy gładki asfalt. Rama roweru miejskiego elektrycznego zbudowana jest w ten sposób, by zapewniała podróżującemu maksymalny komfort, zostawiając jednocześnie miejsce na silnik. Poszukując roweru miejskiego elektrycznego, warto zwrócić uwagę na ich rodzaj hamulców. Coraz częściej w pojazdach tego typu można spotkać klasyczne hamulce V-brake, jednak najlepszym wyborem okazują się tarczówki.
Jak działa rower miejski elektryczny?
Miejskie rowery napędzane silnikiem wspierają pedałowanie – silnik uruchamia się w nich, kiedy użytkownik kręci korbą. Pozwala to na komfortowe pokonywanie nawet długich odległości bez uczucia zmęczenia. Ma to ogromne znaczenie na nierównym terenie – silnik zapewnia duże wsparcie przy jeździe pod górkę, dzięki czemu nawet osoby o słabszej kondycji mogą bez żadnych obaw pokonywać jednośladem duże dystanse. W mieście rower elektryczny może służyć jako środek dojazdu do pracy, szkoły czy na uczelnię. Zapewnia odpowiednią dawkę ruchu na co dzień, a jednocześnie pozwala na ominięcie korków w godzinach szczytu. Warto podkreślić, że maksymalna prędkość roweru elektrycznego regulowana jest przez polskie przepisy i obecnie wynosi 25 km/h.
Silnik roweru elektrycznego i różne jego rodzaje
Wybierając rower elektryczny, warto także zwrócić uwagę na jego silnik. Najlepszym wyborem okazują się silniki zamontowane centralnie – cechują się też niestety dość wysoką ceną. Dodatkowe obciążenie ulokowane jest w nich blisko środka ciężkości roweru, co sprawia, że prowadzący rower nie odczuwa silnika jako dodatkowego obciążenia. Silniki ulokowane z przodu bądź z tyłu pojazdu także nie są jakąś ogromną przeszkodą w czasie jazdy, jednak ich masa jest zdecydowanie bardziej odczuwalna. Warto także zwrócić uwagę, jaką pojemność ma bateria roweru elektrycznego. Im jest ona wyższa, tym większy zasięg posiada pojazd. Większość producentów obecnie stosuje nowoczesne baterie, które cechują się niską wagą oraz wysoką żywotnością. Powszechnie uznaje się, że im lżejszy i mniejszy akumulator, tym lepiej. Podsumowując, rower elektryczny miejski to znakomite rozwiązanie dla tych wszystkich osób, które chcą sprawnie i szybko poruszać się po miejskich ulicach – nawet w godzinach szczytu.
Poza rowerami warto sprawdzić też inne produkty z kategorii Sport i turystyka: https://primado.pl/sport-i-turystyka