Kraków to jedno z najważniejszych miejsc na mapie Polski. Formalnie jest drugim co do wielkości i pod względem liczby mieszkańców miastem w kraju. Do 1795 roku był stolicą i miejscem koronacji polskich władców. Wielu ludzi uważa, że w Polsce wszystkie drogi prowadzą do Krakowa – sprawdź, co przyciąga uwagę turystów w tym niezwykle pięknym i klimatycznym miejscu i co zobaczyć w Krakowie, by poznać to miasto.
Rynek Główny
Historia rynku sięga XIII wieku. Znajduje się na nim szereg zabytków, które powinny znaleźć się w planie każdej wycieczki.
Na Rynku Głównym zlokalizowany jest Kościół Mariacki, zwany też bazyliką Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. To obiekt sakralny w stylu gotyckim, z dwoma wieżami. Znajduje się w nim jedenaście kaplic. Jego ściany zdobią dzieła Jana Matejki. Ołtarz główny uznawany jest za najważniejsze dzieło Wita Stwosza.
Krakowski rynek to także Sukiennice, miejsce w którym można kupić liczne pamiątki i rękodzieła miejscowych artystów. Na pierwszym piętrze znajduje się Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku. Można w niej podziwiać dorobek m.in. Aleksandra Orłowskiego, Piotra Michałowskiego i Jakuba Tatarkiewicza.
Z Sukiennic prowadzi droga do podziemi rynku, gdzie zlokalizowane jest multimedialne muzeum. Przedstawiona jest w nim historia Krakowa, zwłaszcza w kontekście wymiany handlowej. Można w nim również obejrzeć zrekonstruowaną osadę przedlokacyjną oraz makietę miasta.
Wawel
To siedziba wielu władców a także nekropolia zasłużonych w historii Polski. Z uwagi na malownicze położenie na wzgórzu, widok z Wawelu jest dodatkową atrakcją dla wszystkich odwiedzających.
W zamku można obejrzeć prywatne komnaty królów, salę kolumnową, skarbiec koronny oraz zbrojownię. Warto też zajrzeć do Sali Poselskiej, gdzie odbywały się polityczne obrady oraz Sali Senatorskiej, w której miały miejsce liczne przyjęcia. Równie okazały jest dziedziniec zamku – krużganki, gdzie odbywało się wiele ważnych uroczystości.
Dzielnica Kazimierz
Krakowski Kazimierz to jedna z najpopularniejszych dzielnic miasta, historycznie zamieszkiwana przez Żydów. Zlokalizowana w ramach ulic Miodowej, św. Wawrzyńca, Wąskiej, Józefa i Bożego Ciała zamknięta enklawa to historyczna perełka. To tu koncentrowało się życie kulturalne, religijne i polityczne diaspory żydowskiej w Polsce.
Warto odwiedzić krakowskie synagogi – jest ich siedem i tworzą unikatowy zespół synagogalny. Obecnie nabożeństwa odbywają się w dwóch. W Synagodze Starej znajduje się oddział Muzeum Historii Miasta Krakowa a w nim wystawa zatytułowana „Dzieje i kultura Żydów Krakowskich”.
Podczas spaceru warto zajrzeć też na Plac Nowy, gdzie zlokalizowane jest niewielkie targowisko oraz Plac Wolnica z fontanną Trzej Grajkowie.
Ile czasu spędzić w Krakowie, by naprawdę poznać miasto?
Aby obejrzeć dokładnie miasto i poznać historię wszystkich zabytków trzeba spędzić w nim kilka intensywnych dni. Warto też odwiedzić pobliską Wieliczkę z zabytkową kopalnią soli i Muzeum Lotnictwa Polskiego. Kraków to także liczne parki, Bulwary Wiślane i zoo. W mieście trzeba też zobaczyć zabytkowe kamienice, zabudowania uniwersyteckie oraz dawne cmentarze.
Kraków to również baza wypadowa do zlokalizowanego w odległości około 60 km Muzeum Auschwitz – Birkenau. Wielu zagranicznych turystów łączy pobyt w stolicy Małopolski z pielgrzymką do byłego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu.
Do Krakowa warto wybrać się z solidnym planem podróży – wtedy można intensywnie zwiedzać przez cały dzień. Można też przyjechać zupełnie bez planu – Kraków to klimatyczne miejsce, żeby się po prostu powłóczyć po uliczkach, zjeść coś pysznego i tak zapamiętać to miasto.