Wiosna to zdecydowanie najbardziej lubiana pora roku przez Polaków. Robi się przyjemnie ciepło, możemy ze spokojem pozbyć się grubych kurtek i szalików, a po twarzy pieszczą nas delikatne promienie słońca. Jest to też okres rozwijania się pierwszej roślinności, puszczania pąków i kwiatów. Pora roku idealna na rozpoczęcie aktywności fizycznej, którą już zdecydowanie trudniej będzie nam kontynuować w trakcie letnich upałów.
Jakie wiosenne formy aktywności wybrać i przygotować swoje ciało i umysł na prawdziwe lato?
Bądźmy szczerzy. Po zimie jesteśmy rozleniwieni i nie chce nam się za bardzo ruszać. Jeśli nawet korzystaliśmy z formy dojazdu do pracy rowerem, to zimą z pewnością, z powodu niskich temperatur przestawiliśmy się na samochód albo komunikację miejską. Jesteśmy bardziej leniwi i nie wychodzimy nawet na spacery, unikając szczypiącego w nocy mrozu. Ograniczamy się do krótkich wypadów po pieczywo do pobliskiego sklepu czy wyrzucenie śmieci. Tylko nieliczni decydują się w tym okresie np. na jogging. Dlatego pierwszym krokiem, który musimy zrobić, by w ogóle zacząć aktywność fizyczną, jest mobilizacja. I chęć do ćwiczeń. A nasze ciało nam z pewnością podziękuje.
Przez mniejszą aktywność zimą, wielu z nas przybiera lekko na wadze. Jest idealna motywacja, by gdy tylko zrobi się ciepło, wyjść na zewnątrz i trochę się poruszać. W końcu niedługo przyjdzie lato i trzeba się będzie wcisnąć w ulubiony strój kąpielowy. A na plaży przecież wszyscy patrzą.
Zacznijmy od czegoś prostego
Możemy spacerować, razem z zainstalowaną aplikacją mierzącą nam kroki i każdego dnia zwiększać dystans. Dzięki temu nasze ciało przyzwyczai się do wysiłku i będzie się aż o niego prosić. Jeśli masz ogródek możesz wykorzystać go do treningu przy muzyce – zrób kilka przysiadów, rozciągnij się, zrób skłony. Dopiero jak Twoje ciało przyzwyczai się do większego ruchu będziesz mógł dla siebie wybrać coś bardziej wyczynowego.
Możliwości są nieograniczone. Możesz biegać w pobliskim parku na rozbudzenie albo kończyć dzień jazdą na rolkach. Ścieżkę rowerową wykorzystać możesz nie tylko do jazdy na rowerze, ale również jako trasę dla miejskiej hulajnogi. Nawet jeśli nie masz własnego roweru to wypożyczyć go możesz ze stojaków, które od paru lat znajdują się w większości polskich miast. Dla szczęśliwych posiadaczy psiaków mamy jeszcze jedno rozwiązanie – intensywne spacery. Tu wykorzystać można wszystkie wcześniej wymienione sprzęty. Po takim wysiłku zarówno właściciel jak i nasz czworonóg z pewnością będą zadowoleni.