Jakie atrakcje można zobaczyć w Zamościu?

Zamość to miasto, które już od dawna nazywane jest perłą renesansu. Zostało ono założone przez Jana Zamoyskiego wieki temu. Turyści odwiedzający Zamość zazwyczaj skupiają się na starym mieście, jednak znaleźć tu można wiele innych, wartych uwagi zabytków. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że zwiedzanie Zamościa spokojnie można rozciągnąć na cały weekend. Dlatego planując krótką wycieczkę do tego miasta, z pewnością warto zainteresować się znalezieniem noclegu.

Atrakcje Zamościa – co warto zobaczyć?

Pomimo tego, że Zamość jest stosunkowo niewielkim miastem, to jednak oferuje mnóstwo atrakcji – a to ze względu na jego bogatą historię. Znaleźć tu można prawdziwe perełki architektury, atrakcje typowo turystyczne, a także urokliwe zakamarki. Jeśli chodzi o Zamość atrakcje rozrzucone są tutaj na relatywnie niewielkim terenie, co ułatwia zwiedzanie miasta nawet na piechotę.

Twierdza Zamość

Wystarczy pierwszy rzut oka na mapę, by określić, że fortyfikacje Zamościa wyglądają bardzo imponująco. Na żywo robią one jeszcze większe wrażenie. Twierdza Zamość została wybudowana na przełomie XVI i XVII wieku na polecenie Jana Zamoyskiego. Wody rzek okalających miasto pozwoliły na utworzenie zalewu, który napełnił fosy twierdzy, a także stał się naturalną barierą obronną miasta od strony południowego zachodu.

Twierdza Zamość była wiele razy przebudowywana i po tych zmianach stała się jedną z największych twierdz w Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Wystarczy wspomnieć, że na początku XIX wieku Rosjanie oblegali twierdzę przez aż 10 miesięcy. Niestety, Twierdza Zamość w jej pierwotnym kształcie została zlikwidowana w 1866 roku. Z jej siedmiu bastionów w dniu dzisiejszym można podziwiać tylko jeden – wciąż jednak czyniący ogromne wrażenie.

Brama Lwowska

Jest to jedna z dwóch bram, które przetrwały w mieście do czasów dzisiejszych. To właśnie przez nią turyści wkraczają na teren starego miasta. Brama Lwowska została wybudowana w stylu manierystycznym. Zamurowano ją w pierwszej połowie XIX wieku, a w jej miejscu utworzono więzienie. Przejście przez bramę zostało przywrócone dopiero przed II wojną światową. Zwiedzając miasto, warto także odwiedzić Bramę Lubelską – drugą, która przetrwała do dnia dzisiejszego.

Wielki rynek z ratuszem

Na szczęście Zamość jest niewielkim miastem, dzięki czemu jego atrakcje ulokowane są w niewielkich odległościach od siebie. Wystarczy krótki spacer, by trafić na zamojski rynek. Z pewnością jest to jedna z największych atrakcji miasta. Z racji tego, że jest szczególnie popularna wśród turystów, to z reguły jest tutaj bardzo głośno i tłoczno. Rynek otoczony jest przez zabytkowe, robiące wrażenie kamienice.

Barokowy ratusz przyciąga uwagę już na pierwszy rzut oka. Nie jest on położony w centrum rynku, co bywa rzadkością, jeśli chodzi o polskie miasta. Wszystko dlatego, że założyciel miasta pragnął, by jego centralnym budynkiem był pałac. Zamojski ratusz imponuje ponad 50 metrową wieżą zegarową, a także charakterystycznymi schodami, które zostały dobudowane do pierwotnej bryły budynku w XVIII wieku. Niestety, otaczające rynek kamienice są nieco mniej dekoracyjne, niż w swojej pierwotnej formie. Wcześniej posiadały one liczne balkony, dekoracje i attyki.

Zamojski rynek może także pochwalić się swoją wyjątkową tradycją. W sezonie turystycznym, codziennie o 12:00, z wieży ratusza wybrzmiewa hejnał Zamościa. Grany jest on na trzy strony świata – ponieważ według legendy założyciel miasta nie chciał, by dźwięki hejnału wybrzmiewały w stronę Krakowa. Hetman niezbyt bowiem przepadał za królem Zygmuntem III Wazą, który stacjonował właśnie w Krakowie.

Turyści powinni wiedzieć, że w dzisiejszych czasach w podziemiach ratusza zlokalizowana jest trasa turystyczna. Warto na nią wkroczyć, by poznać historię budynku oraz rynku, na którym się znajduje.

Pałac Zamoyskich

Pałac znajduje się zaledwie 150 m od starego rynku. Jest to dawna rezydencja rodziny Zamoyskich. Jego budowa rozpoczęła się w XVI wieku, a za projekt odpowiadał włoski mistrz architektury. Niestety, pałac w tamtym kształcie spłonął w roku 1658. Po kilku latach powstał nowy budynek, który do dnia dzisiejszego przeszedł wiele modernizacji i przebudowań. Niestety, w obecnej bryle nie jest zbyt atrakcyjny wizualnie.

Podsumowując, Zamość może wydawać się miastem, które nie przychodzi na myśl jako jedno z pierwszych przy planowaniu weekendowej wycieczki po Polsce. Niemniej jednak, znaleźć tu można wiele atrakcji, które zapierają dech w piersiach. Miasto oferuje także turystom wiele urokliwych knajpek i kawiarni, w których można spędzić chwilę nad filiżanką aromatycznej kawy.

Redakcja scanholiday.com.pl