Za największą atrakcję Świnoujścia uważa się czystą, bezpieczną plażę. Jednak morskie kąpiele i wygrzewanie się na słońcu to nie wszystko, co miasto ma do zaoferowania. Wiele atrakcji znajdą tu również miłośnicy militariów i historii naszego kraju. Jeśli więc planujesz nocleg w Świnoujściu, sprawdź, co warto przy okazji zwiedzić.
Świnoujście ze względu na swoje położenie przez lata pełniło rolę morskiej twierdzy. Pierwsze fortyfikacje powstały tu już w XVII wieku i miały stawić czoła najazdom Szwedów i Duńczyków. W XIX wieku uznano miasto za jedną z najistotniejszych pruskich twierdz morskich i rozpoczęto budowę kolejnych umocnień. W czasie I wojny światowej Świnoujście było już mocno ufortyfikowane. Przed 1939 rokiem Niemcy wprowadzili do miasta nowoczesną artylerię i środki łączności. Świnoujście stało się największą na Morzu Bałtyckim bazą U-bootów. To stąd w sierpniu 1939 roku wypłynął do Gdańska pancernik „Schleswig Holstein”. Jednocześnie aż do 1945 roku miasto pozostawało poza obszarem działań wojennych.
Do dziś zachowała się większość powstałych w XIX i XX wieku umocnień. Sprawia to, że Świnoujście jest doskonałym miejscem na urlop nad morzem nie tylko dla miłośników plażowania, lecz także dla wszystkich, którzy lubią tropić ślady militarnej historii Polski i państw sąsiadujących.
Zobacz apartamenty Świnoujście z oferty Sun&Snow i ciesz się zasłużonym wypoczynkiem nad morzem. Pogoda, która nie sprzyja opalaniu, zachęca do odkrywania różnych zakamarków i atrakcji miasta.
Świnoujście szlakiem pruskich fortyfikacji
Z czterech istniejących niegdyś w mieście fortów wchodzących w skład Twierdzy Świnoujście (kompleksu pruskich umocnień z XIX wieku) do dziś zachowały się trzy. Wszystkie są udostępnione turystom do zwiedzania:
- Fort Wschodni, zwany też Fortem Gerharda – został wzniesiony w latach 1848–1859. Należy do najlepiej zachowanych pruskich fortów nadbrzeżnych w Europie. Znajduje się na terenie wyspy Wolin. Można tu zobaczyć m.in. świetnie zachowaną ławę artyleryjską czy ciąg kamienno-ceglanych stanowisk dla dział. W zabudowaniach fortu działa Muzeum Obrony Wybrzeża. Znajdują się w nim eksponaty związane z historią fortyfikacji nadbrzeżnych.
- Fort Anioła – był przeznaczony do obrony zachodniego kompleksu fortyfikacyjnego od strony lądu. Ma postać trzykondygnacyjnej rotundy, zwieńczonej tarasem i basztą obserwacyjną. Do dziś zachowały się m.in. obronna brama ze strzelnicami, kamienne, spiralne stopnie na klatce schodowej, schrony czy magazyny amunicji. Co ciekawe – projektant schronu podczas pracy miał wzorować się na… Mauzoleum Hadriana w Rzymie.
- Fort Zachodni – zadaniem stacjonujących tu pruskich żołnierzy była obrona portu przed wrogimi okrętami. Dziś ekspozycja udostępniona dla zwiedzających obejmuje bramę obronną, redutę, betonowy schron czy galerię artyleryjską.
Czwarty fort został wysadzony w latach 70. XX wieku w czasie rozbudowy portu.
Podziemne Miasto w Świnoujściu
Na początku XXI odtajniono imponujący podziemny kompleks w Świnoujściu. O pięciu schronach połączonych kilometrami korytarzy przez lata wiedzieli tylko nieliczni. W czasie II wojny światowej znajdowały się tu potężne niemieckie działa, które miały bronić bazy Kriegsmarine. Z kolei po wojnie polscy generałowie mieli stąd dowodzić lądowaniem jednostek Ludowego Wojska Polskiego w Skandynawii. Kompleks służył m.in. jako Zapasowe Stanowisko Dowodzenia Dowódcy Frontu Polskiego.
Dziś Podziemne Miasto w Świnoujściu jest udostępnione do zwiedzania z przewodnikiem.
Świnoujście apartamenty to nie wszystko! Sun&Snow ma w swojej ofercie również inne apartamenty nad morzem, a także w górach czy na Mazurach. Wszystkie zapewnią ci wysoki stopień prywatności i dogodne warunki do odpoczynku. Zadbano również o dostosowanie się do nowych norm sanitarnych. Personel zachowuje wszelkie środki ostrożności, a apartamenty są pieczołowicie dezynfekowane i dokładnie wietrzone po każdym pobycie.